******* ********** **************** ************* ****** ******
******* ******* Hier Werbebanner Google Adsense ******* *******
******* ********** **************** ************* ****** ******
Lift-Database » Lifts in the world
1-CLF Grosseck I

| General information | |
|---|---|
| Place | Mauterndorf |
| resort | Lungo |
| Region | Salzburg |
| Country | |
| Name of lift | Grosseck I |
| Type | 1-CLF |
| Lift manufacturer | Steurer |
| Year of construction | 1961/81 |
| Commissioning date | 1961 |
| Date of closing down | 2000 |
| Date of pull down | 2000 |
| Infos for handicapped persons |
|---|
| Sorry, no information available. |
| Characteristics |
|---|
| Replaced by 8-MGD in new route. |
| geometric data | |
|---|---|
| Height of valley station | 1166 m |
| Height of mountain station | 1808 m |
| Vertical rise | 642 m |
| Route distance | 1390 m |
| Horizontal length | ?? m |
| Average incline | 45,3 % |
| Largest incline | 66,5 % |
| Number of pillars | ?? Stk |
| Greatest spanwidth | ?? m |
| Max ground clearance | ?? m |
| Trackwidth drive | ?? m |
| Trackwidth line | ?? m |
| Trackwidth return | ?? m |
| Angle of wrap (drive wheel) | ?? ° |
| Drive altitude of site | ?? m |
| Maximum capacity | 850 Pers/h |
| Travel time | ?? min |
| Driving speed line | 2 m/s |
| electrical data | |
|---|---|
| Electrical control | Elin |
| Remote control and telemonitoring system | Elin |
| Power control system | ?? |
| Number of drive | 1 Stk |
| Drive power (Start) | ?? kW |
| Drive power (Operation) | ?? kW |
| Brake power | ?? kW |
| Continuous brake power | ?? kW |
| Driving station | Valley station |
| Drive type | electrical |
| Traction of drive | ?? |
| Emergency drive | ?? |
| Traction of emergency drive | ?? |
| cabins data | |
|---|---|
| Grip type | ?? |
| Cab manufacturer | Steurer |
| Cab model | ?? |
| Seating | ?? |
| Seat heater | no |
| Persons per cab | 1 |
| Number of cabs | ?? Stk |
| Cab distance | ?? m |
| Cab interval | ?? s |
| rope data | |
|---|---|
| Rope manufacturer | ?? |
| Length of haul rope | ?? m |
| Total weight of haul rope | ?? t |
| Haul rope diameter | ?? mm |
| Nominal strength of haul rope | ?? N/mm² |
| Breaking strength of rope | ?? kN |
| Tensionstation haulrope | ?? |
| Tension type | ?? |
| Tension way | ?? m |
| miscellaneous data | |
|---|---|
| Transport uphill | 100 % |
| Transport downhill | 100 % |
| Drive direction | right |
| Construction costs | ?? ATS |
| Currency (Construction costs) | Austrian schilling |
| Construction period | ?? months |
| Seasontime | ❄ ☀ all-season |
| Loading carpet | no |
| Evacuation ropeway | no |
| Integrated rescue system | no |
| Autonomous ropeway | ?? |
| Asset number (Trail map) | 1 |
Updates
Datas:
Warning: Undefined array key "HTTP_ACCEPT_LANGUAGE" in /www/htdocs/w00bac1b/LiftWorld/Format/DateAndTime.php on line 57
Deprecated: locale_accept_from_http(): Passing null to parameter #1 ($header) of type string is deprecated in /www/htdocs/w00bac1b/LiftWorld/Format/DateAndTime.php on line 57
1 May 2020
PHOTOS: ??
Warning: Undefined array key "HTTP_ACCEPT_LANGUAGE" in /www/htdocs/w00bac1b/LiftWorld/Format/DateAndTime.php on line 57
Deprecated: locale_accept_from_http(): Passing null to parameter #1 ($header) of type string is deprecated in /www/htdocs/w00bac1b/LiftWorld/Format/DateAndTime.php on line 57
Warning: Undefined array key "HTTP_ACCEPT_LANGUAGE" in /www/htdocs/w00bac1b/LiftWorld/Format/DateAndTime.php on line 57
Deprecated: locale_accept_from_http(): Passing null to parameter #1 ($header) of type string is deprecated in /www/htdocs/w00bac1b/LiftWorld/Format/DateAndTime.php on line 57
Lift-Statistics
70 visit(s) since 23 Mar 2025
Last visit 17 Apr 2026
LIFT-WORLD IDs
Lift-ID: 19141
Place-ID: 349
https://www.seilbahntechnik.net/en/lifts/place/mauterndorf/grosseck i--19141/datas
Datas:
Warning: Undefined array key "HTTP_ACCEPT_LANGUAGE" in /www/htdocs/w00bac1b/LiftWorld/Format/DateAndTime.php on line 57
Deprecated: locale_accept_from_http(): Passing null to parameter #1 ($header) of type string is deprecated in /www/htdocs/w00bac1b/LiftWorld/Format/DateAndTime.php on line 57
1 May 2020
PHOTOS: ??
Warning: Undefined array key "HTTP_ACCEPT_LANGUAGE" in /www/htdocs/w00bac1b/LiftWorld/Format/DateAndTime.php on line 57
Deprecated: locale_accept_from_http(): Passing null to parameter #1 ($header) of type string is deprecated in /www/htdocs/w00bac1b/LiftWorld/Format/DateAndTime.php on line 57
Warning: Undefined array key "HTTP_ACCEPT_LANGUAGE" in /www/htdocs/w00bac1b/LiftWorld/Format/DateAndTime.php on line 57
Deprecated: locale_accept_from_http(): Passing null to parameter #1 ($header) of type string is deprecated in /www/htdocs/w00bac1b/LiftWorld/Format/DateAndTime.php on line 57
Lift-Statistics
70 visit(s) since 23 Mar 2025
Last visit 17 Apr 2026
LIFT-WORLD IDs
Lift-ID: 19141
Place-ID: 349
https://www.seilbahntechnik.net/en/lifts/place/mauterndorf/grosseck i--19141/datas

Deutsch
English
Français
Italiano
Česky
Nederlands

